سرم نام کلی محصولات مراقبت از پوست است که بلافاصله پس از تمیز کردن پوست و قبل از استفاده از سایر محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود و دارای فرمولی است که باعث می شود مواد فعال قوی و قوی راحت تر جذب پوست شود. سرم های مراقبت از پوست حاوی مواد فعال بسیار قوی هستند و به صورت مایع هستند تا بتوانند این مواد را به پوست منتقل کنند. به این ترتیب، سرم ها می توانند به عنوان ابزاری موثر برای حل یک مشکل پوستی خاص مورد استفاده قرار گیرند. بسیاری از سرم هایی که مخصوصاً برای رطوبت رسانی شدید، رفع چین و چروک و مشکلات لک تهیه می شوند، با کمال میل مورد استفاده کاربران قرار می گیرند. سرم ها به ویژه در مرطوب کنندگی شدید، مراقبت های ضد پیری و مشکلات لک جایگاه مهمی دارند.

ایا سرم همان مرطوب کننده است؟

هم نه و هم بله. سرم ها ممکن است حاوی مواد فعالی مانند اسید هیالورونیک و سرامید با خواص مرطوب کنندگی بسیار بالا باشند. با این حال، این ویژگی به تنهایی مانند مرطوب کننده های معمولی کارایی را نشان نمی دهد. لوسیون‌ها و کرم‌های مرطوب‌کننده هر دو شدیدتر هستند و به دلیل خاصیت ایجاد مانع، توانایی جذب رطوبت در پوست را دارند. ⭕اما فراموش نکنید که سرم استفاده شده پس از پاکسازی به تنهایی مراقبت شما را کامل نمی کند. با یک محصول مکمل مراقبت از پوست مانند مرطوب کننده یا کرم های ضد پیری یا لکه که روی سرم استفاده می کنید، هم اثر مرطوب کنندگی و هم اثر مراقبتی هدفمند چندین برابر افزایش می یابد. به عبارت دیگر، سرم های مراقبت از پوست با سایر محصولات مراقبتی اثر هم افزایی نشان می دهند.

هر چند وقت یکبار از سرم ها استفاده می شود؟

سرم ها معمولا یک یا دو بار در روز استفاده می شوند. ماهیت سرمی که استفاده می کنید یا شدت مشکل پوستی شما، دفعات استفاده را تغییر می دهد. حتماً اطلاعات استفاده روی بسته بندی را مطالعه کنید تا بهترین استفاده را انجام دهید. اگر نمی توانید به این اطلاعات دسترسی داشته باشید، اکثر سرم های مراقبت از پوست با استفاده از یک بار در روز نیازهای شما را برآورده می کنند.

تفاوت بین سرم و روغن های مراقبت از پوست (روغن های صورت) چیست؟

در واقع، بیشتر سرم ها بر پایه آب هستند و حاوی مواد فعال مولکولی کوچک هستند. به همین دلیل، زمانی که یک محصول مراقبت ثانویه که اثر پوششی خواهد داشت، پس از استفاده از سرم استفاده شود، اثربخشی آنها افزایش می یابد. با فراگیر شدن استفاده از سرم، برخی از برندها شروع به نامیدن روغن های صورت به عنوان سرم کردند. با این حال، بیشتر روغن های مراقبت از پوست را نمی توان به عنوان سرم توصیف کرد. این محصولات مبتنی بر روغن را نمی توان زیر کرم های مبتنی بر آب استفاده کرد. با این حال، برخی از روغن های مراقبتی را می توان به محصولات مراقبت روزانه شما اضافه کرد و به تقویت روال مراقبت شما کمک کرد.

چرا قیمت سرم پوست بالاتر است؟

بله، قیمت سرم به طور کلی بالاتر از سایر محصولات مراقبت از پوست است. با این حال، فراموش نکنید که این قیمت نتیجه استفاده از مواد فعال غلیظ تر و سیستم های خاصی است که باعث افزایش اثربخشی می شود. اگر به کیفیت سرمی که خریداری می کنید اعتماد دارید، مطمئن باشید آنچه را که برای آن هزینه می کنید به دست خواهید آورد. توجه داشته باشید که قیمت با توجه به محتوا متفاوت است. برای محتوای ساده فقط به خاطر برندشان قیمت بالایی نپردازید.

سرم های مراقبت از پوست حاوی چه مواد فعالی هستند؟

سرم های مراقبت از پوست بسته به اینکه بر پایه آب باشند یا روغن، می توانند حاوی مواد فعال مختلفی باشند. متداول ترین ترکیبات فعال، اسید هیالورونیک، ویتامین C، رتینول، ویتامین E، رسوراترول، اسید فرولیک و همچنین بسیاری از عصاره های گیاهی، بتا گلوکان، روغن های گیاهی مختلف در فرمول سرم ها گنجانده شده است.